Plugins - AMP - Stable (latest release) - en to nl translation catalogue (558 entries)

en: Try using --user=<id|login|email> to set the user context or set it in wp-cli.yml.
nl: Probeer --user=<id|login|email> te gebruiken om de gebruiker context in te stellen of stel deze in in wp-cli.yml.

note: translators: %s: AMP plugin GitHub issues URL
en: * Please raise a feature request at %s to request a new option to be managed via the CLI.
nl: * Maak een functie aanvraag aan bij %s om een nieuwe optie te beheren via de CLI.

note: translators: %s: wp option get amp-options command
en: * Only the above listed options can currently be updated via the CLI. To list all options, use the %s command.
nl: * Alleen de bovengenoemde opties kunnen nu via de CLI worden geüpdatet. Gebruik het commando %s om alle opties op te sommen.

note: translators: %s: option name
en: Updated "%s" option.
nl: Geüpdatet "%s" optie.

note: translators: %1$s: option name, %2$s: error message
en: Could not update "%1$s" option: %2$s
nl: Kon de optie "%1$s" niet updaten: %2$s

note: translators: %1$s: option name, %2$s: list of allowed options
en: The option "%1$s" is not among the following options that can currently be managed via CLI: %2$s
nl: De optie "%1$s" staat niet tussen de volgende opties die te beheren zijn via CLI: %2$s

note: translators: %s: option name
en: Could not get "%s" option. Does it exist?
nl: Kon de "%s" optie niet ophalen. Bestaat deze?

note: translators: %s: error message
en: Could not retrieve options: %s
nl: Kon niet ophalen opties: %s

en: (empty)
nl: (leeg)

en: Update site icon
nl: Update site pictogram

en: Currently, the fallback WordPress logo is used.
nl: Momenteel wordt het fallback WordPress logo gebruikt.

en: Publisher logo is not defined
nl: Het logo van de uitgever is niet gedefinieerd

en: Publisher logo is defined
nl: Het logo van de uitgever is gedefinieerd

en: The publisher logo used in Schema.org metadata. The site icon is used as the publisher logo when it is specified.
nl: Het uitgever logo gebruikt in Schema.org metadata. Het site pictogram wordt gebruikt als uitgever logo wanneer het is opgegeven.

en: Publisher Logo
nl: Logo van de uitgever

en: Suppressed on AMP Pages
nl: Onderdrukt op AMP pagina's

en: Visit AMP Settings
nl: Bezoek AMP instellingen

en: Pseudo-class selector used to increase specificity for rule extracted from inline styles and/or properties with !important qualifiers.
nl: Pseudo class selector gebruikt om de specificiteit te verhogen voor regels geëxtraheerd uit inline stijlen en/of eigenschappen met!important qualifiers.

en: On
nl: Aan

en: Off
nl: Uit

note: translators: %s: On/Off
en: Dark Mode: %s
nl: Donkere modus: %s

en: Skip to content
nl: Ga naar de inhoud

en: The URL for AMP support.
nl: De URL voor AMP ondersteuning.

en: Whether the Validated URL post is stale.
nl: Of het gevalideerde URL bericht oud is.

en: Validation errors for validated URL if previously scanned.
nl: Validatie fouten voor gevalideerde URL indien eerder gescand.

en: Validated URL post if previously scanned.
nl: Gevalideerde URL bericht indien eerder gescand.

en: Sorry, you are not allowed to access validation data.
nl: Je hebt geen toestemming om validatie gegevens te benaderen.

en: Indicates whether to force Standard template mode.
nl: Geeft aan of standaard template modus moet worden geforceerd.

en: Search Results
nl: Zoekresultaten

en: Date Archive
nl: Datum archief

en: Author Archive
nl: Auteur archief

en: Sandboxing level: Strict (3)
nl: Sandboxing niveau: Streng (3)

en: Sandboxing level: Moderate (2)
nl: Sandboxing niveau: Matig (2)

en: Sandboxing level: Loose (1)
nl: Sandboxing niveau: Los (1)

en: The template mode for which the Review panel on the Settings screen was dismissed by a user.
nl: De template modus waarvoor het paneel beoordeling op het scherm Instellingen door een gebruiker werd genegeerd.

en: Get Support
nl: Krijg ondersteuning

en: Get support
nl: Krijg ondersteuning

en: Visit site
nl: Site bekijken

note: translators: %s: Plugin name
en: Site link of %s
nl: Site link van %s

en: AMP Compatible
nl: AMP compatibel

note: translators: %s is attribute name
en: Event handler attribute %s encountered
nl: Event handler attribuut %s aangetroffen

en: Custom inline script encountered
nl: Aangepast inline script aangetroffen

note: translators: %s is script basename
en: Custom external script %s encountered
nl: Aangepast extern script %s tegengekomen

note: translators: %1$s is 'POST', %2$s is 'action-xhr'
en: Native %1$s form has %2$s attribute.
nl: Native %1$s formulier heeft %2$s attribuut.

note: Description of the plugin
en: An easier path to great Page Experience for everyone. Powered by AMP. <em class="amp-deletion-notice"><strong>Uninstall Note:</strong> To control whether all data from this plugin is deleted at uninstallation, first activate the plugin, go to the Other section on the Settings screen, and set the “Delete plugin data at uninstall” toggle.</em>
nl: Een gemakkelijkere weg naar geweldige pagina ervaring voor iedereen. Aangedreven door AMP. <em class="amp-deletion-notice"><strong>Verwijder reactie:</strong> Om te bepalen of alle gegevens van deze plugin worden verwijderd bij verwijdering, activeer eerst de plugin, ga naar de andere sectie op het instellingen scherm, en zet de "Verwijder plugin gegevens bij verwijdering" toggle.</em>

note: translators: %s is the URL being redirected to.
en: Unable to validate a URL on another site. Attempted to validate: %s
nl: Niet mogelijk om een URL met een andere site te valideren. Proberen te valideren: %s

en: Site icon
nl: Site icoon

en: You must have JavaScript enabled to use this page.
nl: Je moet JavaScript hebben ingeschakeld om deze pagina te kunnen gebruiken.

note: translators: %s is the AMP support forum URL.
en: Check your connection and open your browser console to see if there are any error messages. You may share them on the <a href="%s" target="_blank" rel="noreferrer noopener">support forum</a>.
nl: Controleer je verbinding en open je browser console om te zien of er fout berichten zijn. Je hebt geen toestemming om ze delen op het <a href="%s" target="_blank" rel="noreferrer noopener">ondersteuning forum</a>.

en: Something went wrong.
nl: Er is iets misgegaan.

en: Loading
nl: Bezig met laden

note: translators: %s is the AMP support forum URL.
en: If you get stuck, you may want to share any details in a new topic on the plugin's <a href="%s" target="_blank" rel="noreferrer noopener">support forum</a>.
nl: Als je vast komt te zitten, kun je alle details delen in een nieuw onderwerp op het <a href="%s" target="_blank" rel="noreferrer noopener">ondersteuning forum</a> van de plugin.

note: translators: %s is count of functions
en: There is %s undefined cURL multi function | There are %s undefined cURL multi functions
nl[0]: Er is %s ongedefinieerde cURL multi functie
nl[1]: Er zijn %s ongedefinieerde cURL multi functies

en: Your version of WordPress is too old to manage whether AMP is enabled. Please upgrade.
nl: Je versie van WordPress is te oud om te beheren of AMP is ingeschakeld. Gelieve te upgraden.

note: translators: %1$s: the URL, %2$d: the HTTP status code, %3$s: the HTTP status message
en: Failed to fetch: %1$s (HTTP %2$d: %3$s)
nl: Kan niet ophalen: %1$s (HTTP %2$d: %3$s)

en: Function cannot be called before services are registered.
nl: De functie kan niet worden opgeroepen voordat de diensten zijn geregistreerd.

en: Function called while AMP is disabled via `amp_is_enabled` filter.
nl: Functie aangeroepen terwijl AMP is uitgeschakeld via filter `amp_is_enabled`.

en: The URL where validation errors can be reviewed.
nl: De URL waar validatiefouten kunnen worden beoordeeld.

en: Validation errors for the post.
nl: Validatie fouten voor het bericht.

en: Sorry, you are not allowed to validate this post preview.
nl: Je hebt geen toestemming om dit voorbeeld weergave van het bericht te bekijken.

en: Sorry, you do not have access to dev tools for the AMP plugin for WordPress.
nl: Je hebt geen toestemming om de ontwikkelgereedschappen voor de AMP plugin voor WordPress te benaderen.

en: AMP is not supported on post.
nl: AMP wordt niet ondersteund op bericht.

en: Invalid post ID.
nl: Ongeldig bericht ID.

en: Preview nonce.
nl: Voorbeeld nonce.

en: ID for AMP-enabled post.
nl: ID voor AMP enabled bericht.

en: Sorry, you are not allowed to view unreviewed counts for validation errors.
nl: Je hebt geen toestemming om ongecontroleerde tellingen voor validatie fouten te bekijken.

note: translators: %s is the URL to the settings screen
en: To customize the structure of the paired AMP URLs (given the site is not using the Standard template mode), go to the <a href="%s">Paired URL Structure</a> section on the AMP settings screen.
nl: Om de structuur van de gekoppelde AMP URL's aan te passen (als de site niet de standaard template modus gebruikt), ga naar het sectie <a href="%s">Gekoppelde URL structuur</a> op het AMP instellingen scherm.

note: translators: %1$s is the value of the slug
en: Your AMP slug (%s) is defined early so you're good to go!
nl: Je AMP slug (%s) is vroeg gedefinieerd, dus je kunt aan de slag!

note: translators: %1$s is the value of the slug, %2$s is the constant name, %3$s is the filter name
en: Your AMP slug (%1$s) is defined late, most likely in the theme via the %2$s filter or %3$s constant. Make sure this is being defined in a plugin at the top level so it happens before %4$s. While a late-defined AMP slug will still work, it requires extra work to make the slug available earlier in WordPress execution by storing it in an option.
nl: Je AMP slug (%1$s) is laat gedefinieerd, hoogst waarschijnlijk in het thema via de %2$s filter of de %3$s constante. Zorg ervoor dat dit wordt gedefinieerd in een plugin op het bovenste niveau, zodat het gebeurt vóór %4$s. Hoewel een laat gedefinieerde AMP slug nog steeds werkt, vereist het extra werk om de slug eerder beschikbaar te maken in de WordPress uitvoering door deze op te slaan in een optie.

note: translators: %s is 'plugins_loaded'
en: For best results, the AMP slug (query var) should be available early in WordPress's execution flow, specifically before the %s action occurs (at priority 4). This slug is used to construct the paired AMP URLs.
nl: Voor de beste resultaten moet de AMP slug (query var) vroeg in de uitvoeringsstroom van WordPress beschikbaar zijn, met name voordat de %s actie plaatsvindt (op prioriteit 4). Deze slug wordt gebruikt om de gekoppelde AMP URL's te construeren.

en: The AMP slug (query var) was defined early
nl: De AMP slug (query var) werd vroeg gedefinieerd

en: The AMP slug (query var) was defined late
nl: De AMP slug (query var) werd laat gedefinieerd

en: AMP slug (query var) definition timing
nl: AMP slug (query var) definitie timing

en: Copy to clipboard
nl: Kopieer naar klembord

en: The requested URL is not an AMP page.
nl: De aangevraagde URL is geen AMP pagina.

en: The requested URL is not an AMP page. AMP may have been disabled for the URL. If so, you can forget the Validated URL.
nl: De gevraagde URL is geen AMP pagina. AMP is mogelijk uitgeschakeld voor de URL. Als dat zo is, kun je de gevalideerde URL vergeten.

en: The requested URL did not result in an AMP page being rendered.
nl: De gevraagde URL heeft geen AMP pagina opgeleverd.

en: View on Instagram
nl: Bekijk op Instagram

en: See more
nl: Bekijk meer

en: The post data could not be successfully retrieved.
nl: De bericht gegevens konden niet succesvol worden opgehaald.

en: Leave review
nl: Laat een beoordeling achter

en: The function was called too early (before the plugins_loaded action) to determine the plugin source.
nl: De functie werd te vroeg aangeroepen (vóór de plugins_loaded actie) om de plugin bron te bepalen.

en: WordPress is not currently doing any hook.
nl: WordPress is niet nu aan het hooks.

note: translators: %s is the invalid attribute value
en: Invalid or missing value for attribute %s
nl: Ongeldige of ontbrekende waarde voor eigenschap %s

en: Mark unreviewed
nl: Markeren als niet-gecontroleerd

en: Mark reviewed
nl: Markeer als beoordeeld

note: translators: 1: the wp action, 2: the WP_Query class, 3: the amp_skip_post() function
en: Calling this function before the %1$s action means it will not have access to %2$s and the queried object to determine if it is an AMP response, thus neither the %3$s filter nor the AMP enabled toggle will be considered.
nl: Het aanroepen van deze functie vóór de actie %1$s betekent dat het geen toegang heeft tot %2$s en het opgevraagde object om te bepalen of het een AMP reactie is, zodat noch het %3$s -filter, noch de AMP toggle in aanmerking worden genomen.

note: translators: 1: amp_is_available function, 2: amp_is_request function, 3: is_amp_endpoint function
en: %1$s (or %2$s, formerly %3$s) was called too early and so it will not work properly.
nl: %1$s (of %2$s, voormalig %3$s) is te vroeg opgeroepen en werkt daarom niet naar behoren.

en: Duplicate dimensions
nl: Dubbele afmetingen

en: Class name
nl: Klasse naam

note: translators: %1$s is the attribute name, %2$s is the tag name
en: Multiple image candidates with the same width or pixel density found in attribute %1$s in tag %2$s
nl: Meerdere afbeelding kandidaten met dezelfde breedte of pixel dichtheid gevonden in eigenschap %1$s in tag %2$s

note: translators: %s is the attribute name
en: The attribute %s is set to an invalid value
nl: De eigenschap %s is ingesteld op een ongeldige waarde

en: Disallowed class name
nl: Verboden klasse naam

en: Illegal CSS selector
nl: Illegale CSS selector

en: All Validated URLs
nl: Alle gevalideerde URL's

note: translators: placeholder is the slug of the theme
en: It appears the theme with slug %s is responsible; please contact the author.
nl: Het lijkt erop dat het thema met de slug %s verantwoordelijk is; neem contact op met de auteur.

note: translators: placeholder is the slug of the must-use plugin
en: It appears the must-use plugin with slug %s is responsible; please contact the author.
nl: Het lijkt erop dat de must use plugin met slug %s verantwoordelijk is; neem contact op met de auteur.

note: translators: placeholder is the slug of the plugin
en: It appears the plugin with slug %s is responsible; please contact the author.
nl: Het lijkt erop dat de plugin met slug %s verantwoordelijk is; neem contact op met de auteur.

en: The default reader themes cannot be displayed because a plugin appears to be overriding the themes response from WordPress.org.
nl: De standaard reader thema's kunnen niet worden weergegeven omdat een plugin de thema reactie van WordPress.org lijkt te overschrijven.

en: The request for reader themes from WordPress.org resulted in an invalid response. Check your Site Health to confirm that your site can communicate with WordPress.org. Otherwise, please try again later or contact your host.
nl: De aanvraag om lees thema's van WordPress.org resulteerde in een ongeldig reactie. Controleer je sitediagnose om te bevestigen dat je site kan communiceren met WordPress.org. Probeer het anders later nog eens of neem contact op met je host.

en: Go to non-AMP version
nl: Ga naar niet-AMP versie

en: A PHP error occurred while trying to prepare the AMP response. This may not be caused by the AMP plugin but by some other active plugin or the current theme. You will need to review the error details to determine the source of the error.
nl: Er is een PHP fout opgetreden tijdens het voorbereiden van het AMP reactie. Dit wordt mogelijk niet veroorzaakt door de AMP plugin, maar door een andere actieve plugin of het huidige thema. Je zult de fout details moeten beoordelen om de gegevensbron van de fout te bepalen.

en: Failed to prepare AMP page
nl: AMP pagina niet voorbereid

en: The exact details of the error are hidden for security reasons. To learn more about this error, enable the WordPress debugging display (by setting both <code>WP_DEBUG</code> and <code>WP_DEBUG_DISPLAY</code> to <code>true</code>), or look into the PHP error log. Learn more about <a href="https://wordpress.org/support/article/debugging-in-wordpress/">Debugging in WordPress</a>.
nl: De exacte details van de fout zijn om veiligheid<a href="https://wordpress.org/support/article/debugging-in-wordpress/"> redenen verborgen. Om meer te weten te komen over deze fout, schakel de WordPress debug weergave in (door zowel <code>WP_DEBUG</code> als <code>WP_DEBUG_DISPLAY</code> in te stellen op <code>waar</code>), of bekijk het PHP fouten log. Leer meer over debuggen in WordPress</a>.

en: Error:
nl: Fout:

en: The AMP enabled status failed to be updated.
nl: De AMP ingeschakeld status kon niet worden geüpdatet.

en: Insufficient permissions to change whether AMP is enabled.
nl: Onvoldoende rechten om te wijzigen of AMP is ingeschakeld.

note: translators: %s: The name of the post type.
en: AMP is not supported for the "%s" post type.
nl: AMP wordt niet ondersteund voor het berichttype "%s".

note: translators: %s is a link to the AMP settings screen
en: This post type is not <a href="%s" target="_blank">enabled</a>.
nl: Dit berichttype is niet <a href="%s" target="_blank">ingeschakeld</a>.

note: translators: %s is a link to the AMP settings screen
en: There are no <a href="%s" target="_blank">supported templates</a>.
nl: Er zijn geen <a href="%s" target="_blank">ondersteunde templates</a>.

en: You can import some settings from the primary Active theme into the corresponding Reader theme settings.
nl: Je kunt sommige instellingen van het primaire active thema importeren in de instellingen van het corresponderende Reader thema.

en: Import settings
nl: Importeer instellingen

note: translators: placeholder is URL to non-AMP Customizer.
en: You are customizing the AMP version of your site. <a href="%s">Customize non-AMP version</a>.
nl: Je past de AMP versie van je site aan. <a href="%s">Pas de niet AMP versie aan</a>.

note: translators: 1: URL to AMP project, 2: URL to admin settings screen
en: While <a href="%1$s" target="_blank">AMP</a> works well on both desktop and mobile pages, your site is <a href="%2$s" target="_blank">currently configured</a> in Reader mode to serve AMP pages to mobile visitors. These settings customize the experience for these users.
nl: Hoewel <a href="%1$s" target="_blank">AMP</a> goed werkt op zowel desktop als mobiele pagina's, is je site <a href="%2$s" target="_blank">nu geconfigureerd</a> in reader modus om AMP pagina's te serveren aan mobiele bezoekers. Deze instellingen passen de ervaring aan voor deze gebruikers.

note: translators: %s is WP_DEBUG_DISPLAY
en: Alternatively, you may enable %s to show the error details below.
nl: Als alternatief kan je %s inschakelen om de onderstaande foutdetails weer te geven.

en: The error details appear below.
nl: De foutdetails verschijnen hieronder.

en: A PHP fatal error occurred while validating the URL. This may indicate either a bug in theme/plugin code or it may be due to an issue in the AMP plugin itself.
nl: Er is een fatale PHP fout opgetreden tijdens het valideren van de URL. Dit kan ofwel een bug in de thema/plugin code aangeven of dit kan komen door een fout in de AMP plugin zelf.

note: translators: %s is total count of validation errors
en: %s issue: | %s issues:
nl[0]: %s probleem:
nl[1]: %s problemen:

note: translators: %s the total count of unreviewed validation errors
en: %s kept | %s kept
nl[0]: %s bewaard
nl[1]: %s bewaard

note: translators: %s the total count of unreviewed validation errors
en: %s unreviewed | %s unreviewed
nl[0]: %s niet beoordeeld
nl[1]: %s niet beoordeeld

en: View with AMP disabled
nl: Bekijken met AMP uitgeschakeld

en: Validate URL
nl: URL valideren

en: Unreviewed
nl: Niet-gecontroleerd

note: translators: %1$s is the layout, %2$s is the tag
en: The specified layout %1$s is not supported by tag %2$s.
nl: De opgegeven lay-out %1$s wordt niet ondersteund door tag %2$s.

note: translators: %1$s is the layout, %2$s is the tag
en: The implied layout %1$s is not supported by tag %2$s.
nl: De impliciete lay-out %1$s wordt niet ondersteund door tag %2$s.

note: translators: %1$s is the element name, %2$s is the attribute name 'width', %3$s is the attribute name 'height'
en: Incomplete layout attributes specified for tag %1$s. For example, provide attributes %2$s and %3$s
nl: Onvolledige lay-out attributen gespecificeerd voor tag %1$s. Geef bijvoorbeeld attributen %2$s en %3$s

en: If all invalid markup is &#8220;removed&#8221; the page will be served as AMP. However, the impact that the removal has on the page must be assessed to determine if the result is acceptable. If any invalid markup is &#8220;kept&#8221; then the page will not be served as AMP.
nl: Als alle ongeldige lay-out wordt verwijderd, wordt de pagina als AMP geserveerd. De impact van de verwijdering op de pagina moet echter worden beoordeeld om te bepalen of het resultaat acceptabel is. Als er ongeldige lay-out wordt behouden, wordt de pagina niet als AMP geserveerd.

note: translators: 1: script,  2: Documentation URL, 3: Documentation URL, 4: Documentation URL, 5: onclick, 6: Documentation URL, 7: amp-bind, 8: Documentation URL, 9: amp-script
en: AMP does not allow the use of JS %1$s tags unless they are for loading <a href="%2$s">AMP components</a>, which are added automatically by the AMP plugin. For any page to be served as AMP, all invalid script tags must be removed from the page. Instead of custom or third-party JS, please consider using AMP components and functionality such as <a href="%6$s">%7$s</a> and <a href="%4$s">actions and events</a> (as opposed to JS event handler attributes like %5$s). Some custom JS can be added if encapsulated in the <a href="%8$s">%9$s</a>. Learn more about <a href="%3$s">how AMP works</a>.
nl: AMP staat geen gebruik van JS %1$s tags toe, tenzij ze zijn voor het laden van <a href="%2$s">AMP componenten</a> , die automatisch worden toegevoegd door de AMP plugin. Voor elke pagina die als AMP moet worden geserveerd, moeten alle ongeldige script tags van de pagina worden verwijderd. Overweeg in plaats van aangepaste of externe JS het gebruik van AMP componenten en functionaliteit zoals <a href="%6$s">%7$s</a> en <a href="%4$s">acties en gebeurtenissen</a> (in plaats van JS event handler attributen zoals %5$s). Sommige aangepaste JS kan worden toegevoegd als deze is ingesloten in de <a href="%8$s">%9$s</a>. Lees meer over <a href="%3$s">hoe AMP werkt</a>.

note: translators: %s is number of errors accepted
en: Deleted %s instance of validation errors. | Deleted %s instances of validation errors.
nl[0]: Verwijderde %s geval van validatie fouten.
nl[1]: Verwijderde %s gevallen van validatie fouten.

[ctx: terms]
en: Kept markup
nl: Markup bewaard

[ctx: terms]
en: With kept markup
nl: Met behouden markup

[ctx: terms]
en: Removed markup
nl: Markup verwijderd

[ctx: terms]
en: With removed markup
nl: Met markup verwijderd

[ctx: terms]
en: Unreviewed errors
nl: Ongecontroleerde fouten

[ctx: terms]
en: With unreviewed errors
nl: Met niet-gecontroleerde fouten

note: translators: placeholder is URL to recheck the post
en: Stylesheet information for this URL is no longer available. Such data is automatically deleted after a week to reduce database storage. It is of little value to store long-term given that it becomes stale as themes and plugins are updated. To obtain the latest stylesheet information, <a href="%s">recheck this URL</a>.
nl: Stijl informatie voor deze URL is niet langer beschikbaar. Dergelijke gegevens worden automatisch na een week verwijderd om de database opslag te verminderen. Het heeft weinig zin om het op lange termijn op te slaan, omdat het verouderd raakt wanneer thema's en plugins worden geüpdatet. Om de nieuwste stijl informatie te verkrijgen, <a href="%s">controleer deze URL opnieuw</a>.

en: AMP is disabled because some invalid markup has been kept. To enable AMP to be served, either mark the invalid markup as &#8220;removed&#8221; or provide an AMP-compatible fix that eliminates the invalid markup from being generated in the first place.
nl: AMP is uitgeschakeld omdat er ongeldige lay-out is gebruikt. Om AMP in te schakelen, markeer de ongeldige lay-out als 'verwijderd' of zorg voor een AMP compatibele oplossing die de ongeldige lay-out in de eerste plaats elimineert.

en: For each instance of invalid markup, determine whether it can be safely removed or it needs to be kept. You can change the Markup Status (Removed or Kept) and click the Preview Changes button to see its impact on the page. Once the proper action has been taken (Remove or Keep), you can toggle the checkbox the instance as Reviewed.
nl: Voor elke ongeldige markup, bepaal of het veilig kan worden verwijderd of dat het moet worden behouden. Je kunt de markup status (verwijderd of behouden) wijzigen en op de knop voorbeeld wijzigingen klikken om het effect op de pagina te zien. Nadat de juiste actie is ondernomen (verwijderen of behouden), kun je toggle het selectievakje voor de instantie als beoordeeld markeren.

en: Invalid markup not reviewed
nl: Ongeldige lay-out niet beoordeeld

en: Plugins have been updated since these results were obtained.
nl: Plugins zijn geüpdatet sinds deze resultaten zijn verkregen.

en: The theme has changed since these results were obtained.
nl: Het thema is veranderd sinds deze resultaten werden verkregen.

en: The theme and plugins have changed since these results were obtained.
nl: Het thema en de plugins zijn veranderd sinds deze resultaten werden verkregen.

en: Location:
nl: Locatie:

en: There are no validated URLs with this validation error. Would you like to delete it?
nl: Er zijn geen gevalideerde URL's met deze validatie fout. Wil je het verwijderen?

[ctx: CSS usage not available]
en: n/a
nl: n.v.t

en: Confirm that the action being taken on the invalid markup (causing a validation error) has been seen and approved.
nl: Stel vast dat de actie die wordt ondernomen op de ongeldige lay-out (die een validatie fout veroorzaakt) is gezien en toegestaan.

en: Reviewed
nl: Beoordeeld

en: Redirecting since AMP version not available.
nl: Omleiden omdat AMP versie niet beschikbaar is.

en: The AMP plugin no longer allows `amp_supportable_templates` filters to specify a template's support as being `immutable`. This is now managed only in AMP Settings.
nl: De AMP plugin staat de filters `amp_supportable_templates` niet meer toe om ondersteuning van een template als `immutable` te specificeren. Dit wordt nu alleen beheerd in AMP instellingen.

en: The AMP plugin no longer allows `amp_supportable_templates` filters to specify a template as being `supported`. This is now managed only in AMP Settings.
nl: De AMP plugin staat de filters `amp_supportable_templates` niet meer toe om een template als `supported` te specificeren. Dit wordt nu alleen beheerd in AMP instellingen.

en: AMP Unavailable
nl: AMP niet beschikbaar

note: translators: 1: slug of the Reader theme, 2: the URL for the reader theme selection UI
en: The AMP Reader theme %1$s cannot be found. Your site is currently falling back to using the Legacy templates for AMP pages. Please <a href="%2$s">re-select</a> the desired Reader theme.
nl: Het AMP Reader thema %1$s kan niet worden gevonden. Je site wordt teruggezet naar het gebruik van legacy templates voor de AMP pagina's. <a href="%2$s">Selecteer</a> het gewenste Reader thema opnieuw.

note: translators: %s: $post
en: The %s argument is deprecated.
nl: Het argument %s is verouderd.

note: translators: 1: amphtml, 2: amp_add_amphtml_link(), 3: wp_head, 4: template_redirect
en: Removal of %1$s link should be done by removing %2$s from the %3$s action at %4$s.
nl: Verwijdering van %1$s link moet worden uitgevoerd door %2$s van de %3$s actie op %4$s te verwijderen.

note: translators: 1: amp_is_enabled filter name, 2: plugins_loaded action
en: Filter for "%1$s" added too late. To disable AMP, this filter must be added before the "%2$s" action.
nl: Filter voor '%1$s' te laat toegevoegd. Om AMP uit te schakelen, moet dit filter vóór de actie '%2$s' worden toegevoegd.

en: Customize
nl: Aanpassen

note: translators: placeholder is link to AMP settings screen
en: This has been <a href="%s">selected</a> as the AMP Reader theme.
nl: Dit is <a href="%s">geselecteerd</a> als het AMP Reader thema.

note: translators: text is describing validation issue(s)
en: unreviewed | all unreviewed
nl[0]: niet beoordeelde
nl[1]: alle niet beoordeelden

note: translators: text is describing validation issue(s)
en: reviewed | all reviewed
nl[0]: beoordeeld
nl[1]: allemaal beoordeeld

note: translators: text is describing validation issue(s)
en: kept | all kept
nl[0]: gehouden
nl[1]: alle gehouden

en: removed
nl: verwijderd

note: translators: %1 is whether validation error is 'removed' or 'kept', %2 is whether validation error is 'reviewed' or 'unreviewed'
en: Invalid markup causing the validation error is %1$s and %2$s. See all validated URL(s) with this validation error.
nl: Ongeldige lay-out fout die zorgt dat de validatie fout %1$s en %2$s is. Bekijk alle gevalideerde URL's met deze validatie fout.

en: This link is not applicable in this context. It remains here for preview purposes only.
nl: Deze link is in dit verband niet van toepassing. Het blijft hier alleen voor voorbeelddoeleinden.

en: Go to mobile version
nl: Ga naar mobiele versie

en: Exit mobile version
nl: Mobiele versie afsluiten

en: Sorry, you are not allowed to manage options for the AMP plugin for WordPress.
nl: Je hebt geen toestemming om opties te beheren voor de AMP plugin voor WordPress.

en: Sorry, the current user is not allowed to make this change.
nl: De huidige gebruiker mag deze wijziging niet aanbrengen.

en: This presumes you have some experience coding with HTML, CSS, JS, and PHP.
nl: Dit veronderstelt dat je enige ervaring hebt met het coderen met HTML, CSS, JS en PHP.

en: Enable AMP developer tools to surface validation errors when editing posts and viewing the site.
nl: AMP ontwikkelaar gereedschappen inschakelen om validatie fouten aan het licht te brengen bij het bewerken van berichten en het bekijken van de site.

en: AMP Developer Tools
nl: AMP ontwikkelaar gereedschappen

en: Whether the user has enabled dev tools.
nl: Of de gebruiker dev gereedschappen heeft ingeschakeld.

en: Additionally, AMP requires HTTPS for most components to work properly, including iframes and videos.
nl: AMP vereist echter dat HTTPS voor de meeste componenten naar behoren werkt, met inbegrip van iframes en video's.

en: Open the onboarding wizard
nl: Open de onboarding wizard

en: Bring the speed and capabilities of the AMP web framework to your site; support content authoring and website development with the effective tools the AMP plugin provides.
nl: Breng de snelheid en rechten van het AMP webframework naar je site, ondersteun inhoud auteur vermelding en site ontwikkeling met de effectieve gereedschappen die de AMP plugin te bieden heeft.

en: The original templates included in the plugin with limited customization options.
nl: De oorspronkelijke templates van de plugin met beperkte aanpasopties.

en: AMP Legacy
nl: AMP legacy

en: The operation failed, please reload the page and try again.
nl: De operatie is mislukt, laad de pagina opnieuw en probeer het opnieuw.

en: Reload the page to refresh the diagnostic check.
nl: Herlaad de pagina om de diagnostische controle te vernieuwen.

en: Re-enable transient caching
nl: Transient caching opnieuw inschakelen

en: If you have identified and eliminated the cause of the variable CSS, please re-enable transient caching to reduce the amount of CSS processing required to generate AMP pages.
nl: Als je de oorzaak van de variabele CSS hebt geïdentificeerd en geëlimineerd, schakel dan transient caching weer in om de hoeveelheid CSS verwerking die nodig is om AMP pagina's te genereren te verminderen.

note: translators: %1$s is wp_options table, %2$s is the amp_css_transient_monitoring_threshold filter, and %3$s is the amp_css_transient_monitoring_sampling_range filter
en: On sites which have highly variable CSS and are not using a persistent object cache, the transient caching of parsed stylesheets may be automatically disabled in order to prevent a site from filling up its <code>%1$s</code> table with too many transients. Examples of highly variable CSS include dynamically-generated style rules with selectors referring to user IDs or elements being given randomized background colors. There are two filters which may be used to configure the CSS transient monitoring: <code>%2$s</code> and <code>%3$s</code>.
nl: Op sites met sterk variabele CSS en die geen persistent object cache gebruiken, kan de tijdelijke caching van geparste stylesheets automatisch worden uitgeschakeld om te voorkomen dat een site zijn <code>%1$s</code> tabel vult met te veel tijdelijke gegevens. Voorbeelden van sterk variabele CSS zijn dynamisch gegenereerde stijl regels met selectoren die verwijzen naar gebruiker ID's of elementen die willekeurige achtergrond kleuren krijgen. Er zijn twee filters die kunnen worden gebruikt om het CSS tijdelijke geheugen te configureren: <code>%2$s</code> en <code>%3$s</code>.

en: Paired Browsing
nl: Gekoppeld bladeren

en: Calculated time series for monitoring the stylesheet caching
nl: Berekende tijd reeksen voor het bewaken van de stylesheet caching

en: Message
nl: Bericht

note: translators: %1$s: the fetched URL, %2$s the error message that was returned
en: Failed to fetch: %1$s (%2$s)
nl: Kan niet ophalen: %1$s (%2$s)

en: AMP Paired Browsing:
nl: AMP gepaard bladeren:

en: AMP optimization could not be completed due to the following:
nl: AMP optimalisatie kon niet worden afgerond vanwege het volgende:

en: URL validation failed due to unexpected JSON in AMP validation response.
nl: URL validatie mislukt vanwege onverwachte JSON in AMP validatie reactie.

en: URL validation failed due to the AMP validation request not returning JSON data. This may be due to a PHP fatal error occurring.
nl: URL validatie mislukt omdat de AMP validatie aanvraag geen JSON gegevens heeft opgeleverd. Dit is mogelijk veroorzaakt door een opgetreden fatale PHP fout.

en: Unable to validate URL. A white screen of death was encountered which is likely due to a PHP fatal error.
nl: Kan URL niet valideren. Er werd een wit fout scherm aangetroffen, wat waarschijnlijk komt door een fatale PHP fout.

note: translators: %1$s is link to Debugging in WordPress, %2$s is WP_DEBUG_LOG
en: Please check your server PHP error logs; to do this you may need to <a href="%1$s" target="_blank">enable</a> %2$s.
nl: Controleer de PHP fout logs; je moet hiervoor mogelijk <a href="%1$s" target="_blank">inschakelen</a> %2$s.

en: Too many redirects.
nl: Te veel omleidingen.

en: Nonce authentication failed.
nl: Nonce authenticatie is mislukt.

en: Preview link expired. Please try again.
nl: Voorbeeldlink verlopen. Probeer het opnieuw.

en: Required attribute value
nl: Vereiste eigenschap waarde

en: Required ancestor element
nl: Vereist hoofd element

en: Disallowed ancestor element
nl: Niet-toegestaan hoofd element

en: Required parent element
nl: Vereist hoofd element

en: Required minimum child count
nl: Vereist minimum aantal sub

en: Required child count
nl: Vereiste sub aantal

en: Children count
nl: Sub aantal

en: First child tag
nl: Eerste sub tag

en: Child tag
nl: Sub tag

en: Missing attributes
nl: Ontbrekende eigenschappen

en: Property value
nl: Eigenschapwaarde

en: Required property value
nl: Vereiste eigenschapwaarde

en: Invalid property value
nl: Ongeldige eigenschapwaarde

en: Property name
nl: Naam eigenschap

en: Missing property
nl: Ontbrekende eigenschap

en: Mutually exclusive attributes
nl: Wederzijds uitsluitende attributen

en: Inconsistent units for width and height
nl: Inconsistente eenheden voor breedte en hoogte

note: translators: %1$s is the invalid attribute value, %2$s is the attribute name
en: Invalid value %1$s for attribute %2$s
nl: Ongeldige waarde %1$s voor attribuut %2$s

note: translators: %1$s is attribute name
en: Missing URL for attribute %s
nl: Ontbrekende URL voor attribuut %s

note: translators: %1$s is the relative URL, %2$s is attribute name
en: The relative URL %1$s for attribute %2$s is disallowed
nl: De relatieve URL %1$s voor attribuut %2$s is niet toegestaan

note: translators: %1$s is the invalid URL, %2$s is attribute name
en: Malformed URL %1$s for attribute %2$s
nl: Misvormde URL %1$s voor attribuut %2$s

note: translators: %1$s is the invalid protocol, %2$s is attribute name
en: Invalid URL protocol %1$s for attribute %2$s
nl: Ongeldig URL-protocol %1$s voor attribute %2$s

note: translators: %1$s is the node name, %2$s is the required ancestor tag name
en: The tag %1$s may only appear as a descendant of tag %2$s
nl: De tag %1$s mag alleen verschijnen als een afstammeling van tag %2$s

note: translators: %1$s is the node name, %2$s is the disallowed ancestor tag name
en: The tag %1$s may not appear as a descendant of tag %2$s
nl: De tag %1$s verschijnt mogelijk niet als een afstammeling van tag %2$s

note: translators: %1$s is the node name, %2$s is parent name
en: The parent tag of tag %1$s cannot be %2$s
nl: De hoofd tag van tag %1$s kan niet zijn %2$s

note: translators: %1$s is the node name, %2$s is required child count
en: Tag %1$s must have a minimum of %2$s child tag | Tag %1$s must have a minimum of %2$s child tags
nl[0]: Tag %1$s moet minimaal %2$s sub tag hebben
nl[1]: Tag %1$s moet minimaal %2$s sub tags hebben

note: translators: %1$s is the node name, %2$s is required child count
en: Tag %1$s must have %2$s child tag | Tag %1$s must have %2$s child tags
nl[0]: Tag %1$s moet %2$s sub tag hebben
nl[1]: Tag %1$s moet %2$s sub tags hebben

note: translators: %1$s is the first child tag, %2$s is node name
en: Tag %1$s is disallowed as first child of tag %2$s
nl: Tag %1$s is niet toegestaan als eerste sub van tag %2$s

note: translators: %1$s is the child tag, %2$s is node name
en: Tag %1$s is disallowed as child of tag %2$s
nl: Tag %1$s is niet toegestaan als sub van tag %2$s

en: Missing at least one mandatory attribute
nl: Minimaal één verplichte eigenschap ontbreekt

en: Missing exclusive mandatory attribute
nl: Exclusieve verplichte eigenschap ontbreekt

en: Mutually exclusive attributes encountered
nl: Wederzijds exclusieve eigenschappen aangetroffen

en: Missing required attribute
nl: Ontbrekende vereiste eigenschap

note: translators: %1$s is the property name, %2$s is the value for the property
en: Invalid value for %1$s property: %2$s
nl: Ongeldige waarde voor %1$s eigenschap: %2$s

en: Missing required property
nl: Ontbrekende vereiste eigenschap

en: Invalid property
nl: Ongeldige eigenschap

en: Invalid JSON
nl: Ongeldige JSON

en: Illegal text content
nl: Illegale tekst inhoud

en: Stylesheet fetch error
nl: Stylesheet ophaal fout

en: Invalid inline script
nl: Ongeldig inline script

en: Inline Text
nl: Inline tekst

en: Inline Type
nl: Inline type

en: Dependent Style
nl: Afhankelijke stijl

en: Dependent Script
nl: Afhankelijke script

en: Enqueued Style
nl: Enqueued style

en: Enqueued Script
nl: Enqueued script

en: required value
nl: vereiste waarde

en: Error code
nl: Fout code

note: translators: %s: UTF-8, a charset
en: Malformed %s characters, possibly incorrectly encoded
nl: Misformde %s tekens, mogelijk onjuist gecodeerd

en: Syntax error
nl: Syntax fout

en: Control character error, possibly incorrectly encoded
nl: Fout in controle teken, mogelijk onjuist gecodeerd

en: Invalid or malformed JSON
nl: Ongeldige of misvormde JSON

en: The maximum stack depth has been exceeded
nl: De maximale stapel diepte is overschreden

en: Expected JSON, got an empty value
nl: Verwachte JSON, kreeg een lege waarde

en: Show styles removed during tree-shaking
nl: Verwijderde stijlen tijdens tree shaking weergeven

en: All of the stylesheet was removed during tree-shaking.
nl: De gehele stylesheet is verwijderd tijdens tree shaking.

en: The stylesheet was empty after minification (removal of comments and whitespace).
nl: De stylesheet was leeg na verkleining (verwijdering van reacties en witruimte).

en: Class name generated during extraction of inline style to style[amp-custom].
nl: Klasse naam gegenereerd tijdens extractie van inline stijl naar stijl[amp-custom].

en: Selector generated to increase specificity for important properties so that the CSS cascade is preserved. AMP does not allow important properties.
nl: Selector gegenereerd om specificiteit te verhogen voor belangrijke eigenschappen, zodat de CSS cascade blijft behouden. AMP staat geen belangrijke eigenschappen toe.

en: Selector generated to increase specificity so the cascade is preserved for properties moved from style attribute to CSS rules in style[amp-custom].
nl: Selector gegenereerd om specificiteit te verhogen zodat de cascade behouden blijft voor eigenschappen die van stijl attributen zijn verplaatst naar CSS regels in stijl[amp-custom].

en: CSS Code
nl: CSS code

en: Original Markup
nl: Originele markup

en: Stylesheet excluded due to exceeding CSS budget
nl: Stylesheet niet opgenomen vanwege overschreden CSS budget

en: Stylesheet overruns CSS budget yet it is still included on page
nl: Stylesheet overschrijdt CSS budget, maar is nog steeds opgenomen in de pagina

en: Stylesheet included
nl: Stylesheet inbegrepen

en: Stylesheet bytes of total CSS added to page
nl: Stylesheet bytes van totale CSS toegevoegd aan pagina

en: Expand/collapse
nl: Uitvouwen/invouwen

en: Included
nl: Inbegrepen

en: Priority
nl: Prioriteit

en: Percent
nl: Procent

en: Final
nl: Laatste

en: Minified
nl: Verkleind

en: Original
nl: Origineel

en: Order
nl: Volgorde

en: You are nearing the limit of the CSS budget. Once this limit is reached, stylesheets deemed of lesser priority will be excluded from the page. Please review the stylesheets below and determine if the current theme or a particular plugin is including excessive CSS.
nl: Je nadert de limiet van het CSS budget. Zodra deze limiet is bereikt, worden stylesheets die als minder belangrijk worden beschouwd, uitgesloten van de pagina. Bekijk de onderstaande stylesheets en bepaal of het huidige thema of een bepaalde plugin overmatige CSS bevat.

en: Please review the flagged stylesheets below and determine if the current theme or a particular plugin is including excessive CSS.
nl: Beoordeel de gemarkeerde stylesheets hieronder en bepaal of het huidige thema of een bepaalde plugin te veel CSS bevat.

en: You have exceeded the CSS budget. Stylesheets deemed of lesser priority have been excluded from the page.
nl: Je hebt het CSS budget overschreden. Stylesheets die van minder belang worden geacht, zijn van de pagina uitgesloten.

en: You have exceeded the CSS budget. The page will not be served as a valid AMP page.
nl: Je hebt het CSS budget overschreden. De pagina wordt niet geserveerd als een geldige AMP pagina.

note: translators: %s is the number of stylesheets excluded
en: Excluded minified CSS (%s stylesheet): | Excluded minified CSS size (%s stylesheets):
nl[0]: Uitgesloten verkleinde CSS (%s stylesheet):
nl[1]: Uitgesloten verkleinde CSS (%s stylesheets):

note: translators: %s is max kilobytes
en: Percentage of used CSS budget (%sKB):
nl: Percentage van het gebruikte CSS budget (%sKB):

en: Total CSS size after minification:
nl: Totale CSS grootte na verkleining:

en: Total CSS size prior to minification:
nl: Totale CSS grootte vóór minificatie:

en: Unable to retrieve data for stylesheets.
nl: Kan geen gegevens ophalen voor stylesheets.

en: CSS Usage
nl: Gebruik van CSS

en: AMP version
nl: AMP versie

en: Non-AMP version
nl: Niet AMP versie

en: Go Back
nl: Ga terug

en: Exit
nl: Afsluiten

en: The navigated URL is not available for paired browsing.
nl: De genavigeerde URL is niet beschikbaar voor gekoppelde bladeren.

en: Exit paired browsing onto the AMP version.
nl: Verlaat gepaarde bladeren op de AMP versie.

en: Exit paired browsing onto the non-AMP version.
nl: Gekoppeld bladeren verlaten naar de niet AMP versie.

en: Skip to the AMP iframe
nl: Overslaan naar het AMP iframe

en: Skip to the non-AMP iframe
nl: Overslaan naar het niet AMP iframe

en: Loading&#8230;
nl: Laden&#8230;

en: Large site detected. Deactivation will leave orphaned scheduled events behind.
nl: Grote site gedetecteerd. Deactivering laat verweesde geplande evenementen achter.

en: This option does not apply to Reader mode.
nl: Deze optie is niet van toepassing op de lees modus.

en: No template supported
nl: Geen template ondersteund

en: Number of stylesheet transient cache entries
nl: Aantal tijdelijke cache invoeren voor stylesheet

en: Sampling range for monitoring stylesheet caching
nl: Voorbeeld bereik voor monitoring van stylesheet caching

en: Threshold for monitoring stylesheet caching
nl: Drempelwaarde voor monitoring van stylesheet caching

en: Transient caching for stylesheets disabled
nl: Tijdelijke caching voor stylesheets uitgeschakeld

en: Serve all templates as AMP?
nl: Alle templates als AMP aanbieden?

en: Templates enabled
nl: Templates ingeschakeld

en: Debugging information for the Official AMP Plugin for WordPress.
nl: Debugging informatie voor de officiële AMP plugin voor WordPress.

en: Your server currently does not have the Xdebug PHP extension loaded
nl: De Xdebug PHP extensie is momenteel niet geladen op je server

note: translators: %s: the WP_DEBUG constant
en: Please deactivate Xdebug to improve performance. Otherwise, you may enable %s to indicate that this site is currently under development or is undergoing debugging.
nl: Deactiveer Xdebug om de prestaties te verbeteren. Anders kun je %s inschakelen om aan te geven dat deze site momenteel in ontwikkeling is of debugging ondergaat.

note: translators: %s: the WP_DEBUG constant
en: Nevertheless, %s is enabled which suggests that this site is currently under development or is undergoing debugging.
nl: %s is toch ingeschakeld om aan te geven dat deze site momenteel in ontwikkeling is of debugging ondergaat.

en: Your server currently has the Xdebug PHP extension loaded
nl: De Xdebug PHP extensie is momenteel geladen op je server

en: The Xdebug extension can cause some of the AMP plugin&#8217;s processes to time out depending on your system resources and configuration. It should not be enabled on a live site (production environment).
nl: De Xdebug extensie kan ervoor zorgen dat sommige AMP plugin processen time-out veroorzaken, afhankelijk van je systeem gegevensbron en configuratie. Het moet niet worden ingeschakeld op een live site (productie omgeving).

en: Transient caching of parsed stylesheets is enabled
nl: Tijdelijke caching of geparste stylesheets is ingeschakeld

en: Transient caching of parsed stylesheets is disabled
nl: Tijdelijke caching of geparseerde stylesheets is uitgeschakeld

en: Transient caching of parsed stylesheets is not used due to external object cache
nl: Transient caching van geparseerde stylesheets wordt niet gebruikt vanwege externe object cache

note: translators: %s: the ICU version
en: The version of ICU (v%s) looks good
nl: De versie van ICU (v%s) ziet er goed uit

note: translators: %s: the ICU version
en: The version of ICU (v%s) is out of date
nl: De versie van ICU (v%s) is verouderd

note: translators: %s: the constant for the ICU version
en: The ICU version is unknown, as the constant %s is not defined
nl: De ICU versie is onbekend, aangezien de constante %s niet gedefinieerd is

en: Learn more about ICU
nl: Meer informatie over ICU

note: translators: %s: the minimum recommended ICU version
en: The version of ICU can affect how the intl extension runs. This extension is used to derive AMP Cache URLs for internationalized domain names (IDNs). The minimum recommended version of ICU is v%s.
nl: De versie van ICU kan invloed hebben op de werking van de intl extensie. Deze extensie wordt gebruikt om AMP Cache URL's af te leiden voor geïnternationaliseerde domeinnamen (IDN's). De minimaal aanbevolen versie van ICU is v%s.

en: The cURL multi functions are defined
nl: De cURL multifuncties zijn gedefinieerd

note: translators: %1$s: the count of functions, %2$s: the name(s) of the cURL multi PHP function(s)
en: The following %1$s cURL multi function is not defined: %2$s. | The following %1$s cURL multi functions are not defined: %2$s.
nl[0]: De volgende %1$s cURL-multifunctie is niet gedefinieerd: %2$s.
nl[1]: De volgende %1$s cURL-multifuncties zijn niet gedefinieerd: %2$s.

en: Learn more about these functions
nl: Meer informatie over deze functies

en: The AMP plugin is able to more efficiently determine the dimensions of images lacking width or height by making parallel requests via cURL multi.
nl: De AMP plugin kan efficiënter de afmetingen bepalen van afbeeldingen die breedte of hoogte missen door parallelle aanvragen te doen via cURL multi.

note: translators: The accessibility text. translators: accessibility text
en: (opens in a new tab)
nl: (opent in een nieuwe tab)

en: Learn more about persistent object caching
nl: Meer informatie over persistent object caching

en: Xdebug extension
nl: Xdebug uitbreiding

en: Transient caching of stylesheets
nl: Tijdelijke caching van stylesheets

en: ICU version
nl: ICU versie

en: cURL multi functions
nl: cURL meerdere functies

en: Failed to fetch URL to validate.
nl: URL niet opgehaald om te valideren.

note: translators: %s is the URL to Site Health Info.
en: Please include your <a href="%s">Site Health Info</a>.
nl: Voeg je <a href="%s">sitediagnose info</a> toe.

note: translators: %s is link to Site Health
en: Please check your <a href="%s">Site Health</a> to verify it can perform loopback requests.
nl: Controleer je <a href="%s">sitediagnose</a> om na te gaan of hij loopback aanvragen kan uitvoeren.

note: translators: %1$s: Link to support forum. %2$s: Link to new topic form in support forum.
en: If you are stuck, please search the <a href="%1$s">support forum</a> for possible related topics, or otherwise start a <a href="%2$s">new support topic</a> including the error message, the URL to your site, and your active theme/plugins.
nl: Als je vastloopt, zoek dan op het <a href="%1$s">ondersteuning forum</a> naar mogelijk gerelateerde onderwerpen of start een <a href="%2$s">nieuw ondersteuning onderwerp</a> met vermelding van de fout bericht, de URL naar je site en je actieve thema/plugins.

en: Invalid Markup
nl: Ongeldige markup

en: CSS property
nl: CSS eigenschap

en: Illegal CSS !important property
nl: Illegale CSS !important eigenschap

en: Illegal CSS property
nl: Illegale CSS eigenschap

en: CSS parse error
nl: CSS parse fout

en: Unrecognized CSS
nl: Niet herkende CSS

en: Invalid script
nl: Ongeldig script

note: translators: %s: amp_supportable_templates
en: An expected parent was not found. Did you filter %s to not honor the template hierarchy?
nl: Een verwachte hoofd is niet gevonden. Heb je %s gefilterd om niet aan de template hiërarchie te voldoen?

en: Text content
nl: Tekst inhoud

en: Parent element
nl: Hoofd element

en: Node name
nl: Node naam

en: Element name
nl: Element naam

en: Attribute name
nl: Attribuut naam

en: At-rule
nl: At regel

note: translators: %s error code
en: Unknown error (%s)
nl: Onbekende fout (%s)

en: Duplicate element
nl: Dubbel element

en: Invalid processing instruction
nl: Ongeldige verwerking instructie

en: Custom HTML
nl: Aangepaste HTML

note: translators: %d is the hook priority
en: (priority %d)
nl: (prioriteit %d)

en: Must-Use Plugin
nl: Verplichte plugin

en: Theme
nl: Thema

en: Action
nl: Actie

en: Location
nl: Locatie

en: Function
nl: Functie

en: Block Name
nl: Bloknaam

en: Block Index
nl: Blok index

en: Post Type
nl: Berichttype

en: Post ID
nl: Bericht ID

en: Name
nl: Naam

note: translators: %s: number of sources.
en: Source stack (%s) | Source stack (%s)
nl[0]: Bron stapel (%s)
nl[1]: Bron stapel (%s)

note: translators: 1: Documentation URL, 2: Documentation URL.
en: AMP allows a specific set of elements and attributes on valid AMP pages. Learn about the <a href="%1$s">AMP HTML specification</a>. If an element or attribute is not allowed in AMP, it must be removed for the page to be <a href="%2$s">cached and eligible for prerendering</a>.
nl: AMP staat een specifieke set elementen en kenmerken toe op geldige AMP pagina's. Lees meer over de <a href="%1$s">AMP HTML-specificatie</a>. Als een element of kenmerk niet is toegestaan in AMP, moet het worden verwijderd om de pagina in de <a href="%2$s">cache te plaatsen en in aanmerking te komen voor prerendering</a>.

note: translators: 1: Documentation URL, 2: Documentation URL, 3: !important
en: AMP allows you to <a href="%1$s">style your pages using CSS</a> in much the same way as regular HTML pages, however there are some <a href="%2$s">restrictions</a>. Nevertheless, the AMP plugin automatically inlines external stylesheets, transforms %3$s qualifiers, and uses tree shaking to remove the majority of CSS rules that do not apply to the current page. Nevertheless, AMP does have a 75KB limit and tree shaking cannot always reduce the amount of CSS under this limit; when this happens an excessive CSS error will result.
nl: AMP maakt het mogelijk om je pagina's te stylen met CSS <a href="%1$s">via deze link</a> , op dezelfde manier als bij reguliere HTML pagina's. Er zijn echter wel <a href="%2$s">beperkingen</a>. Desondanks zorgt de AMP plugin ervoor dat externe stylesheets automatisch worden ingevoegd, formulieren %3$s qualifiers worden omgezet en tree shaking wordt gebruikt om de meeste CSS regels die niet van toepassing zijn op de huidige pagina te verwijderen. Let wel op, AMP heeft een limiet van 75KB en tree shaking kan niet altijd de hoeveelheid CSS onder deze limiet verminderen. Als dit gebeurt, zal er een fout bericht verschijnen vanwege te veel CSS.

en: Information
nl: Informatie

en: Misc
nl: Diversen

en: Kept
nl: Bewaard

note: translators: %s is the number of validation errors cleared
en: Cleared %s validation error for invalid markup that no longer occurs on the site. | Cleared %s validation errors for invalid markup that no longer occur on the site.
nl[0]: Verwijderde %s validatie fout voor ongeldige lay-out die niet langer voorkomt op de site.
nl[1]: Verwijderde %s validatie fouten voor ongeldige lay-out die niet langer op de site voorkomen.

en: Invalid CSS
nl: Ongeldige CSS

en: With invalid CSS
nl: Met ongeldige CSS

en: Invalid JS
nl: Ongeldige JS

en: With invalid JS
nl: Met ongeldige JS

en: Invalid HTML attributes
nl: Ongeldige HTML-attributen

en: With invalid HTML attributes
nl: Met ongeldige HTML eigenschappen

en: Invalid HTML elements
nl: Ongeldige HTML elementen

en: With invalid HTML elements
nl: Met ongeldige HTML elementen

en: All types of invalid markup
nl: Alle soorten ongeldige markups

en: Filter by markup status
nl: Filteren op markup status

en: AMP Validated URL
nl: AMP gevalideerde URL

en: AMP is enabled because no invalid markup is being kept.
nl: AMP is ingeschakeld omdat er geen ongeldige markup is bewaard.

en: Keep
nl: Behouden

en: The rechecked URL is free of non-removed invalid markup. | The rechecked URLs are free of non-removed invalid markup.
nl[0]: De opnieuw gecontroleerde URL is vrij van niet verwijderde ongeldige lay-out.
nl[1]: De opnieuw gecontroleerde URL's zijn vrij van niet verwijderde ongeldige lay-out.

en: The rechecked URL still has remaining invalid markup kept. | The rechecked URLs still have remaining invalid markup kept.
nl[0]: De opnieuw gecontroleerde URL heeft nog steeds ongeldige lay-out.
nl[1]: De opnieuw gecontroleerde URL's hebben nog steeds ongeldige lay-out.

en: Excerpt
nl: Samenvatting

en: Content
nl: Inhoud

en: When invalid markup is removed it will not block a URL from being served as AMP; the validation error will be sanitized, where the offending markup is stripped from the response to ensure AMP validity. If invalid AMP markup is kept, then URLs is occurs on will not be served as AMP pages.
nl: Als ongeldige opmaak wordt verwijderd, wordt een URL niet geblokkeerd om als AMP te worden weergegeven; de validatiefout wordt opgeschoond, waarbij de aanstootgevende markup uit de reactie wordt verwijderd om AMP validiteit te garanderen. Als ongeldige AMP opmaak behouden blijft, worden URL's waarop deze voorkomt niet als AMP pagina's weergegeven.

en: Markup Status
nl: Opmaak status

en: All markup valid
nl: Alle markup geldig

en: Invalid markup removed
nl: Ongeldige markup verwijderd

note: translators: %s is the count of new validation errors
en: %s validation error with removed markup is new | %s validation errors with removed markup are new
nl[0]: %s validatie fout met verwijderde lay-out is nieuw
nl[1]: %s validatie fouten met verwijderde lay-out zijn nieuw

en: Invalid markup kept
nl: Ongeldige markup bewaard

note: translators: %s is the count of new validation errors
en: %s validation error with kept markup is new | %s validation errors with kept markup are new
nl[0]: %s validatiefout met bijgehouden lay-out is nieuw
nl[1]: %s validatiefouten met bijgehouden lay-out zijn nieuw

note: translators: %s: "Why should I use HTTPS" support URL
en: Your site is not being fully served over a secure connection (using HTTPS).<br>As some AMP functionality requires a secure connection, you might experience degraded performance or broken components.<br><a href="%s">More details</a>
nl: Je site wordt momenteel niet over een veilige verbinding (via HTTPS) aangeboden.<br>Omdat voor sommige AMP functies een veilige verbinding nodig is, kun je slechtere prestaties of defecte componenten ervaren.<br><a href="%s">Meer informatie</a>

en: Your server currently has the Xdebug PHP extension loaded. This can cause some of the AMP plugin's processes to timeout depending on your system resources and configuration. Please deactivate Xdebug for the best experience.
nl: De Xdebug PHP extensie is momenteel geladen op je server. Dit kan ertoe leiden dat de verwerking van de AMP plugin een time out krijgt, afhankelijk van je systeem gegevensbronnen en configuratie. Deactiveer Xdebug voor de beste ervaring.

en: Remove
nl: Verwijder

en: Please contact the developer of this form processor to improve this message.
nl: Neem contact op met de ontwikkelaar van deze formulierverwerker om dit bericht te verbeteren.

en: Even though the server responded OK, it is possible the submission was not processed.
nl: Hoewel de server reactie in orde was, is het mogelijk dan het indienen niet is verwerkt.

en: It appears your submission was successful.
nl: Het lijkt erop alsof het indienen is geslaagd.

note: translators: %1$s: HTTP status text, %2$s: HTTP status code
en: The server responded with %1$s (code %2$s).
nl: De server reactie was %1$s (code %2$s).

en: Your submission failed.
nl: Je verzending is mislukt.

en: Submitting…
nl: Verzenden …

note: translators: %s: CSS selector for admin bar element
en: Admin bar (%s) was removed to preserve AMP validity due to excessive CSS.
nl: Toolbar (%s) is verwijderd om AMP validatie te behouden vanwege overschreden CSS.

en: Redirecting…
nl: Omleiden…

en: Non-AMP
nl: Niet-AMP

en: AMP plugin unable to initialize.
nl: AMP plugin kan niet geïnitialiseerd worden.

note: translators: %s is list of missing extensions
en: The following PHP function is missing: %s. Please contact your host to finish installation. | The following PHP functions are missing: %s. Please contact your host to finish installation.
nl[0]: De volgende PHP functie ontbreekt: %s. Neem contact op met je host om de installatie te voltooien.
nl[1]: De volgende PHP functies ontbreken: %s. Neem contact op met je host om de installatie te voltooien.

note: translators: %s is list of missing extensions
en: The following PHP class is missing: %s. Please contact your host to finish installation. | The following PHP classes are missing: %s. Please contact your host to finish installation.
nl[0]: De volgende PHP klasse ontbreekt: %s. Neem contact op met je host om de installatie te voltooien.
nl[1]: De volgende PHP klassen ontbreken: %s. Neem contact op met je host om de installatie te voltooien.

note: translators: %s is list of missing extensions
en: The following PHP extension is missing: %s. Please contact your host to finish installation. | The following PHP extensions are missing: %s. Please contact your host to finish installation.
nl[0]: De volgende PHP extensie ontbreekt: %s. Neem contact op met je host om de installatie te voltooien.
nl[1]: De volgende PHP extensies ontbreken: %s. Neem contact op met je host om de installatie te voltooien.

note: translators: 1: AMP_Comment_Walker. 2: AMP_Comments_Sanitizer.
en: %1$s functionality has been moved to %2$s.
nl: %1$s functionaliteit is verplaatst naar %2$s.

note: translators: %s: WP_Service_Worker_Cache_Registry.
en: Please update to PWA v0.2. Expected argument to be %s.
nl: Update naar PWA v0.2. Verwacht argument is %s.

note: translators: %s is error code
en: URL validation failed. Error code: %s.
nl: URL validatie mislukt. Foutcode: %s.

note: translators: localized date and time format, see http://php.net/date
en: F j, Y g:i a
nl: j F Y H:i

en: Response did not contain the expected text/css content type.
nl: Reactie bevatte niet het verwachte tekst/CSS contenttype.

note: translators: 1: amp_add_amphtml_link(). 2: amp-helper-functions.php
en: Use %1$s function which is already included from %2$s
nl: Gebruik de %1$s functie die al is opgenomen vanuit %2$s

note: translators: %s: the URL to the edit post screen.
en: Currently disabled at the <a href="%s">page level</a>.
nl: Momenteel uitgeschakeld op <a href="%s">pagina niveau</a>.

note: translators: 1: embed handler. 2: AMP_Base_Embed_Handler
en: Embed Handler (%1$s) must extend `%2$s`
nl: Insluiten handler (%1$s) moet `%2$s` uitbreiden

note: translators: 1: sanitizer class. 2: AMP_Base_Sanitizer
en: Sanitizer (%1$s) must extend `%2$s`
nl: Opschoning (%1$s) moet langer zijn dan `%2$s`

en: Installing service worker...
nl: Servicewerker wordt geïnstalleerd...

en: Service Worker Installation
nl: Installatie van service worker

en: No service workers registered for the requested scope.
nl: Er zijn geen service workers geregistreerd voor de aangevraagde scope.

en: Please update to PWA v0.2. Expected argument to be WP_Service_Worker_Scripts.
nl: Update naar PWA v0.2. Verwacht argument is WP_Service_Worker_Scripts.

note: translators: 1: the analytics entry ID. 2: type. 3: attributes. 4: config_data. 5: comma-separated list of the actual entry keys.
en: Analytics entry for %1$s is missing one of the following keys: `%2$s` or `%3$s` (array keys: %4$s)
nl: In het Analytics item voor %1$s ontbreekt een van de volgende sleutels: '%2$s' of '%3$s' (array sleutels: %4$s)

en: PHP-CSS-Parser is not available so CSS processing will not be available.
nl: PHP CSS Parser is niet beschikbaar dus is CSS verwerking ook niet beschikbaar.

note: translators: %s: path to the conflicting library
en: A conflicting version of PHP-CSS-Parser appears to be installed by another plugin or theme (located in %s). Because of this, CSS processing will be limited, and tree shaking will not be available.
nl: Een conflicterende versie van PHP CSS Parser lijkt te zijn geïnstalleerd door een andere plugin of thema (op %s). Hierdoor wordt CSS verwerking beperkt en zal tree shaking niet beschikbaar zijn.

en: AMP CSS processing is limited because a conflicting version of PHP-CSS-Parser has been loaded by another plugin or theme. Tree shaking is not available.
nl: AMP CSS verwerking is beperkt omdat een conflicterende versie van PHP CSS Parser is geladen door een andere plugin of thema. Tree shaking is niet beschikbaar.

en: All AMP Validation Errors
nl: Alle AMP validatie fouten

en: There is no amphtml version available for this URL.
nl: Er is geen amphtml versie beschikbaar voor deze URL.

note: translators: 1: @import. 2: wp_enqueue_style(). 3: font CDN URL.
en: It is not a best practice to use %1$s to load font CDN stylesheets. Please use %2$s to enqueue %3$s as its own separate script.
nl: Het is geen goede gewoonte om %1$s te gebruiken om CDN-stylesheets voor lettertypen te laden. Gebruik %2$s om %3$s in de wachtrij te plaatsen als zijn eigen afzonderlijk script.

en: collapse child menu
nl: submenu invouwen

en: expand child menu
nl: submenu uitvouwen

en: Not Found (404)
nl: Niet gevonden (404)

en: Search
nl: Zoeken

en: Date
nl: Datum

en: Author
nl: Auteur

en: Singular
nl: Enkelvoudig

note: translators: %s: amp_supportable_templates
en: Did not expect there to be more than one matching template. Did you filter %s to not honor the template hierarchy?
nl: Er werd niet verwacht dat er meer dan één overeenkomende template was. Heb je %s gefilterd om niet aan de template hiërarchie te voldoen?

note: translators: %s: the supportable template ID.
en: Supportable template "%s" does not have a callable callback.
nl: Ondersteunbare template '%s' heeft geen oproepbare callback.

en: No WP_Query available.
nl: Geen WP_Query beschikbaar.

en: An internal server error occurred when fetching the URL for validation.
nl: Er is een interne server fout opgetreden bij het ophalen van de URL voor validatie.

en: The fetched URL was not found. It may have been deleted. If so, you can trash this.
nl: De opgehaalde URL is niet gevonden. Deze is mogelijk verwijderd. Als dit zo is, kan je dit naar de prullenbak verplaatsen.

en: View AMP version
nl: Bekijk AMP versie

en: View non-AMP version
nl: Bekijk niet AMP versie

en: Illegal CSS at-rule
nl: Illegale CSS heersend

en: Excessive CSS
nl: Overschreden CSS

en: Invalid attribute
nl: Ongeldig attribuut

en: Invalid element
nl: Ongeldig element

en: You do not have authorization.
nl: Je bent niet geautoriseerd.

en: The link you followed has expired.
nl: De link die je volgde is verlopen.

en: HTML Attribute
nl: HTML attribuut

en: HTML Element
nl: HTML element

en: Invalid markup
nl: Ongeldige markup

en: Element attributes
nl: Element attributen

en: n/a
nl: N/B

en: HTML attribute
nl: HTML attribuut

en: Toggle error details
nl: Toggle fout details

en: Clear Empty
nl: Wissen leeg

en: Filter by error type
nl: Filter op fout type

en: All statuses
nl: Alle statussen

en: View Validated URLs
nl: Gevalideerde URL's bekijken

en: Apply Filter
nl: Filter toepassen

en: Last Seen
nl: Laatst gezien

en: Method must be passed a term slug (string) or error attributes (array).
nl: Methode moet een term slug (string) of fout eigenschappen (reeks) bevatten.

note: translators: Tab heading when selecting from the most used terms
en: Most Used Validation Errors
nl: Meest gebruikte validatie fouten

en: Validation errors list
nl: Lijst met validatie fouten

en: Validation errors navigation
nl: Validatie fouten navigatie

en: New Validation Error Hash
nl: Nieuwe validatie fout hash

en: Add New Validation Error
nl: Nieuwe validatie fout toevoegen

en: View Validation Error
nl: Bekijk validatie fout

en: Frequent Validation Errors
nl: Frequente validatie fouten

en: Back to AMP Validation Errors
nl: Terug naar AMP validatiefouten

en: Error Index
nl: Fout index

en: Update AMP Validation Error
nl: Update AMP validatie fout

en: Search AMP Validation Errors
nl: Zoek AMP validatie fouten

[ctx: taxonomy singular name]
en: AMP Validation Error
nl: AMP validatie fout

[ctx: taxonomy general name]
en: AMP Validation Error Index
nl: AMP validatie fout index

note: translators: %s is the number of posts restored from trash.
en: %s validated URL unforgotten. | %s validated URLs unforgotten.
nl[0]: %s gevalideerde URL niet vergeten.
nl[1]: %s gevalideerde URL's niet vergeten.

note: translators: %s is the number of posts forgotten
en: %s validated URL forgotten. | %s validated URLs forgotten.
nl[0]: %s gevalideerde URL vergeten.
nl[1]: %s gevalideerde URL's vergeten.

en: Forgotten
nl: Vergeten

note: translators: %s: post title
en: Forget &#8220;%s&#8221;
nl: Vergeet &#8220;%s&#8221;

en: View
nl: Bekijken

en: Search Errors
nl: Zoek fouten

en: Invalid taxonomy.
nl: Ongeldige taxonomie.

en: View User
nl: Gebruiker bekijken

en: Edit User
nl: Gebruiker bewerken

en: View URL
nl: URL bekijken

en: Please recheck.
nl: Opnieuw controleren.

en: Preview Changes
nl: Voorbeeld wijzigingen

note: translators: %s: The date this was published
en: Last checked: <b>%s</b>
nl: Laatste controle: <b>%s</b>

en: Show all
nl: Toon alles

en: You do not have permissions to validate an AMP URL. Did you get logged out?
nl: Je hebt niet genoeg machtigingen om een AMP URL te valideren. Werd je uitgelogd?

note: translators: %s is count of validation errors updated
en: Updated %s validation error. | Updated %s validation errors.
nl[0]: Geüpdatet %s validatie fout.
nl[1]: Geüpdatet %s validatie fouten.

en: Forget
nl: Vergeten

en: Other
nl: Andere

en: Must-Use Plugins
nl: Must-use plugins

en: Stale results
nl: Verouderde resultaten

en: The parent element of where the error occurred.
nl: Het hoofd element van waar de fout is opgetreden.

en: Error
nl: Fout

en: Last Checked
nl: Laatst gecontroleerd

en: Sources
nl: Bronnen

en: AMP disabled
nl: AMP uitgeschakeld

en: AMP enabled
nl: AMP ingeschakeld

en: View Error Index
nl: Bekijk foutindex

en: Search validated URLs
nl: Doorzoek gevalideerde URL's

en: No forgotten validated URLs
nl: Geen vergeten gevalideerde URL's

en: No validated URLs found
nl: Geen gevalideerde URL's gevonden

en: Validated URL
nl: Gevalideerde URL

en: Validated URLs
nl: Gevalideerde URL's

[ctx: post type general name]
en: AMP Validated URLs
nl: AMP gevalideerde URL's

en: You can now reuse your theme's templates and styles in AMP responses, in both &#8220;Transitional&#8221; and &#8220;Standard&#8221; modes.
nl: Je kan nu de templates en stijlen van je thema hergebruiken in AMP reacties, in zowel de &#8220;Overgang&#8221; als &#8220;Standaard&#8221; modus.

en: New AMP Template Modes
nl: Nieuwe AMP template modi

en: Learn More
nl: Kom meer te weten

en: Welcome to AMP for WordPress
nl: Welkom bij AMP voor WordPress

en: Settings
nl: Instellingen

note: translators: %s: the human-readable time difference.
en: %s ago
nl: %s geleden

note: translators: %1$s is the current directory name, and %2$s is the required directory name
en: You appear to have installed the AMP plugin incorrectly. It is currently installed in the <code>%1$s</code> directory, but it needs to be placed in a directory named <code>%2$s</code>. Please rename the directory. This is important for WordPress plugin auto-updates.
nl: Je lijkt de AMP plugin verkeerd te hebben geïnstalleerd. Het is nu geïnstalleerd in de <code>%1$s</code> folder, maar het moet worden geplaatst in een folder genaamd <code>%2$s</code>. Hernoem de folder. Dit is belangrijk voor plugin auto updates van WordPress.

en: Embed
nl: Insluiten

en: Select Category
nl: Selecteer categorie

en: Categories
nl: Categorieën

en: Select Post
nl: Selecteer bericht

en: Select Week
nl: Selecteer week

en: Select Day
nl: Selecteer dag

en: Select Month
nl: Selecteer maand

en: Select Year
nl: Selecteer jaar

en: Archives
nl: Archieven

en: URLs
nl: URL's

en: Removed
nl: Verwijderd

note: translators: Meta box date format
en: M j, Y @ H:i
nl: j F Y H:i

en: Validation Error
nl: Validatiefout

en: Recheck
nl: Opnieuw controleren

en: No validation errors found.
nl: Geen validatiefouten gevonden.

en: Edit AMP Validation Error
nl: AMP bewerken validatie fout

en: Click here to cancel reply.
nl: Klik hier om je antwoord te annuleren.

en: Your comment is awaiting moderation.
nl: Je reactie is in afwachting van moderatie.

en: Your comment has been posted.
nl: Je reactie is geplaatst.

note: translators: %s: $post
en: The %s argument is deprecated when theme supports AMP.
nl: Het %s argument is verouderd wanneer het thema AMP ondersteunt.

note: translators: %s: required PHP version
en: The AMP plugin requires PHP %s. Please contact your host to update your PHP version.
nl: Voor de AMP plugin is PHP %s vereist. Neem contact op met je host om je PHP versie te updaten.

en: View Poll
nl: Bekijk opiniepeiling

en: View Survey
nl: Bekijk enquête

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Unavailable for an unknown reason.
nl: Niet beschikbaar om onbekende reden.

en: A plugin or theme has disabled AMP support.
nl: Een plugin of thema heeft de ondersteuning van AMP uitgeschakeld.

en: Edit Status
nl: Status bewerken

en: Edit
nl: Bewerken

en: AMP Settings
nl: AMP instellingen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Preview changes in AMP (opens in new window)
nl: Voorbeeld van wijzigingen in AMP (opent in nieuw venster)

en: AMP preview enabled
nl: AMP voorbeeld ingeschakeld

en: Navigate to an AMP compatible page
nl: Navigeer naar een AMP-geschikte pagina

en: AMP is not available for the page currently being previewed.
nl: AMP is niet beschikbaar voor de voorbeeldpagina die je nu bekijkt.

en: Dismiss this notice.
nl: Dit bericht negeren.

en: Delete
nl: Verwijderen

note: translators: %s is sanitizer class
en: Sanitizer (%s) class does not exist
nl: Sanitizer (%s) klasse bestaat niet

note: translators: %s: list of categories.
en: Categories: %s
nl: Categorieën: %s

en: Back to top
nl: Terug naar boven

en: Dark
nl: Donker

en: Light
nl: Licht

en: Color Scheme
nl: Kleurschema

en: Header Background & Link Color
nl: Header achtergrond & link kleur

en: Header Text Color
nl: Header tekstkleur

en: Design
nl: Ontwerp

en: View Comments
nl: Bekijk reacties

en: Leave a Comment
nl: Plaats een reactie

note: translators: 1: the template file, 2: WP_CONTENT_DIR.
en: Path validation for template (%1$s) failed. Path cannot traverse and must be located in `%2$s`.
nl: Validatie van het pad voor het template (%1$s) is niet geslaagd. Het pad moet zich bevinden binnen `%2$s`.

note: translators: %s is key name
en: Called for non-existent key ("%s").
nl: Aanroep voor een niet-bestaande sleutel ("%s").
